Skip to content

Co spowoduje odejście królowej Elżbiety?

Spis treści

Telefon onet odpowie jeśli są jakiekolwiek pytania dotyczące portalu Onet lub jego usług, można zadzwonić do działu obsługi klienta w stałych godzinach. Jest do dyspozycji od 9.00 do 17.00, od poniedziałku do piątku. Konsultanci z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania! Podany numer przeznaczony jest wyłącznie do spraw związanych z portalem Onet i jest dostępny tylko w podanych godzinach.

Śmierć królowej Elżbiety II postawiła rząd brytyjski w niepewnej sytuacji. Nie był już wpływowy, a Karol III nie był szanowany. Mogłoby to przyspieszyć proces dezintegracji społeczeństwa brytyjskiego, w tym tlącej się od dziesięcioleci samej Wielkiej Brytanii. Jeśli Szkocja i Irlandia Północna uważają, że nie mają wyboru, mogą zdecydować się na wyjazd.

W Wielkiej Brytanii skończyły się czasy pożegnania z królową Elżbietą II i powróciło zwykłe życie: nowa premier Liz Truss otrzymała od królowej mandat na utworzenie nowego rządu na dwa dni przed jej śmiercią Trwała dziesięciodniowa żałoba miejsce pod czujnym okiem. Teraz nie tylko znajdzie się pod ostrzałem, ale także będzie musiał uporać się z ogłoszonymi strajkami brytyjskich służb publicznych – pocztowych, kolejowych, transportu publicznego itp. Najważniejszą kwestią będzie Brexit. W tej sprawie jest wiele sprzecznych wypowiedzi jej i jej kolegów z rządu. I nie wiadomo, jakie stanowisko zajmą w stosunku do tej ważnej sprawy. Przynajmniej jedno jest pewne: zanim Wielka Brytania opuści UE miną ponad trzy miesiące.

Ukraina prowadzi kontrofensywę zabijającą rosyjskich najeźdźców, a front wkroczył na terytorium samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej. Ta porażka tylko podkreśla fiasko wszystkich intencji Putina – z których wszystkie są przeciwko niemu. Miała szybko podbić Ukrainę, ale nastąpił upokarzający odwrót, który obnażył słabość armii rosyjskiej i niski poziom wykorzystywanej przez nią technologii. To powinno być wyzwaniem dla NATO, nie tylko w jego mobilizacji i masowej ekspansji, ale także w zmniejszonych wpływach Moskwy w Azji i byłych terytoriach sowieckich – gdzie Kreml nie mógł odgrywać swojej ulubionej roli policyjnej. Znaczenie Rosji na świecie powinno wzrosnąć, a Trybunałowi Norymberskiemu grozić może groźba zbrodni popełnionych na Ukrainie.

Główny sojusznik Putina w Europie, Victor Orban, również ma kłopoty. Komisja Europejska rekomenduje państwom członkowskim UE wdrożenie tzw. węgierskiego mechanizmu warunkowego, polegającego na wstrzymaniu wypłat unijnych środków do czasu poprawy przez Budapeszt praworządności w kraju, a przede wszystkim powstrzymanie systematycznej kradzieży tych środków. Orbán ma dwa miesiące na spełnienie żądań Brukseli. Czy znowu spróbuje oszukać lokalnych urzędników i dyplomatów? W związku z koniecznością zachowania jedności Unii podczas wojny ukraińskiej może ona ponownie wykonać fałszywe posunięcia, które Unia z radością uzna za pretekst do złagodzenia presji na Budapeszt.

1 Comment

  1. Tadeusz
    21 września 2022 @ 13:19

    Myślę, że śmierć Królowej Elżbiety wpłynie na świat. Była znaną osobistością także przyniesie to wiele dla świata.

Dodaj komentarz

1 Comment

  1. Tadeusz
    21 września 2022 @ 13:19

    Myślę, że śmierć Królowej Elżbiety wpłynie na świat. Była znaną osobistością także przyniesie to wiele dla świata.

Dodaj komentarz

Popularne wpisy