Skip to content

W Katowicach odbywa się obecnie Europejski Tydzień Mobilności

Spis treści

Katowice, Polska: Europejski Tydzień Mobilności od 16 do 22 września upłynie pod znakiem rowerów. Miasto, poprzez szereg inicjatyw rowerowych, zachęca do „wsiadania na koło”, a rowerowymi ambasadorami miasta staną się sami urzędnicy. Wydarzenie organizowane jest przez szereg instytucji, w tym Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Urząd Miasta Katowice, Województwo śląskie oraz Orange Polska. Jego celem jest promowanie zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności na obszarach miejskich.

W Katowicach od wielu lat stawia się na rower jako środek transportu. Wybudowano kolejne kilometry ścieżek rowerowych, zmodernizowano ścieżki rowerowe, z których rowerzyści korzystają od lat, a system wypożyczalni rowerów miejskich jest największy w regionie, ze 125 stacjami i ponad 1000 rowerów! Zachęca się tych, którzy nie jeżdżą na co dzień po Katowicach, aby od 16 do 22 września zamienili swoje samochody na ten środek transportu. Bo jazda na rowerze może być wykorzystywana nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także do pracy, zakupów i szkoły – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. Można także zamienić swój samochód na transport publiczny lub połączyć różne środki transportu. Zwłaszcza 22 września z dowodem rejestracyjnym tradycyjnie dostaje się darmowe tramwaje i autobusy – dodał prezes.

Takie podejście do jazdy na rowerze sprawia, że ​​warunki, sprzęt czy sprzęt są mniej ważne i bardziej nastawione! Chcą przekonać do tego mieszkańców Katowic, a wydarzeniem jest Europejski Tydzień Transportu, który rozpoczyna się 16 września. Wydarzenie, znane wcześniej jako Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności, odbywa się co roku od 16 do 22 września, a jego kulminacją jest Dzień bez Samochodu (22 września). Kampania, zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku, zachęca mieszkańców miast do zmiany niezdrowych nawyków i wyboru alternatywnych, ekologicznych sposobów podróżowania: spacerów, jazdy na rowerze, korzystania z transportu publicznego czy wspólnych przejazdów. Tematem tegorocznej imprezy jest „Lepsza łączność”, co oznacza większą liczbę mobilnych mieszkańców i lepiej skomunikowane miejsca. Katowice od lat uczestniczą w obchodach Europejskiego Tygodnia Transportu.

W Kato Urban Corner 18 września odbędą się warsztaty naprawy rowerów. Jest to część organizowanego tu Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, podczas którego odbędzie się wiele innych wydarzeń pozwalających poznać i praktykować zrównoważony rozwój. Na przykład 21 września odbędzie się spacer z przyrodnikiem, 22 września praktyka słuchania bez oceniania, a dzień później dla dzieci warsztaty Conduct dotyczące wody i aranżacji ogrodów dla dorosłych. Wraz z Soprą Sterią i Stowarzyszeniem Wolna Herbata, firmy z Katowic zostały zaproszone do posprzątania strefy relaksu (plogging) w Szopienicach. Idea jest prosta: wystarczy zebrać współpracowników, przejechać się na dwóch kółkach i pozbierać śmieci! Uczestnicy otrzymają rękawiczki (opcjonalnie), worki na odpady i pojemniki.

1 Comment

  1. Romek
    16 września 2022 @ 09:42

    Jest to dla mnie doskonała okazja do wzięcia udziału w tym wydarzeniu! Jestem podekscytowany, aby dowiedzieć się więcej o wydarzeniu i jak to działa.

Dodaj komentarz

1 Comment

  1. Romek
    16 września 2022 @ 09:42

    Jest to dla mnie doskonała okazja do wzięcia udziału w tym wydarzeniu! Jestem podekscytowany, aby dowiedzieć się więcej o wydarzeniu i jak to działa.

Dodaj komentarz

Popularne wpisy