Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS, to instytucja państwowa, która zajmuje się ubezpieczeniami. Należy do sektora finansowego Rzeczypospolitej Polskiej. Podstawową i szczególnie ważną rolą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest gromadzenie składek potrzebnych do przejścia na emeryturę.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest odpowiedzialny za zapewnienie obywatelom i pracownikom dostępu do świadczeń społecznych, gdy są one najbardziej potrzebne. Należą do nich opieka zdrowotna, opieka długoterminowa, ubezpieczenie od niepełnosprawności, odszkodowanie dla bezrobotnych, świadczenia rodzinne i zasiłki na dzieci.
ZUS telefon oferuje kilka rodzajów wsparcia, aby pomóc Ci, gdy najbardziej tego potrzebujesz. Są to: ubezpieczenie emerytalne (obowiązkowe lub dobrowolne), ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowe lub dobrowolne) oraz ubezpieczenie wypadkowe (dobrowolne).
Jeśli jesteś objęty ubezpieczeniem chorobowym i rentowym, podlegasz również obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Istnieją jednak sytuacje, w których nie jest się nim objętym. W przypadku ubezpieczenia wypadkowego wysokość składki jest zróżnicowana. Jej wysokość zależy m.in. od takich czynników, jak zagrożenia zawodowe i wypadkowość.
Osoba, która nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym może dobrowolnie do nich przystąpić. Musi jednak spełnić pewne warunki, aby się do niego zakwalifikować. Przede wszystkim wnioskodawca powinien mieszkać w Polsce. Jeśli zamieszkuje za granicą, ale wcześniej był objęty obowiązkowym ubezpieczeniem, również może być brany pod uwagę. Dla osób, które na stałe mieszkają poza granicami kraju, złożenie wniosku jest opcją, jeśli mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Aby zgłosić się do dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych należy złożyć wniosek (dostępny na stronie internetowej lub w każdej placówce pocztowej) oraz uiścić opłatę w terminie 30 dni od jego złożenia. Wniosek o dobrowolne przystąpienie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego należy złożyć w godzinach pracy w urzędzie, w którym będziesz otrzymywać wynagrodzenie lub w dowolnym urzędzie administracji publicznej zlokalizowanym w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania/miejsca pracy z zaznaczeniem, że wnosisz o dobrowolne przystąpienie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.
Składki na ubezpieczenie wypadkowe obliczane są na podstawie wskaźników zagrożeń zawodowych i wypadkowości, a także liczby pracowników zgłoszonych do ZUS w celu uzyskania odszkodowania.
W przypadku ubezpieczenia wypadkowego wysokość składki ustala przedsiębiorca samodzielnie lub korzystając z aktualnej stawki, która wynosi 1,67 proc. dla płatników zgłaszających mniej niż 10 osób lub nie podlegających wpisowi do rejestru REGON – 50 proc. najwyższej ustalonej dla wszystkich grup działalności. Jeśli przedsiębiorca zgłasza więcej niż 10 osób, sam wylicza te wartości.
W przypadku branż o podwyższonym ryzyku wypadków, przystąpienie do grupowej polisy na życie jest świetnym pomysłem. Dzięki temu można zyskać dodatkowe środki na pokrycie kosztów leczenia w przyszłości. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na zapisy w umowie, aby uniknąć problemów z wypłatą świadczeń.
3 komentarze
Julia
15 lipca 2022 @ 16:18
Jestem bardzo zadowolona z planu ubezpieczeniowego, który posiadam. Wszystko jest w porządku i nie ma żadnych zmartwień.
Maciek
15 lipca 2022 @ 16:19
W dzisiejszym świecie, gdzie tak wiele jest niepewnych, miło jest wiedzieć, że mamy ubezpieczenie, które chroni bliskich.
To wspaniałe, że istnieje takie ubezpieczenie.
Waldek
15 lipca 2022 @ 16:20
Bardzo się cieszę, że jesteś ubezpieczony. To ogromna ulga!